Yedek Subay Günlükleri – Polatlı Topçu ve Füze Okulu

0
291

Merhaba arkadaşlar dilim döndüğünce yedek subaylık deneyimimi sizler ile paylaşamaya çalışıcam.İmla ve anlatım bozuklukları için şimdiden özürdilerim.Keyifli okumalar.

Senin bölümden almazlar!

Öncelikle Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olduğum için herkes bana ‘yea sana yedek subaylık çıkmaz sen poşet yaparsın…’ demişti.O işler öyle olmadı benim olduğum dönemde (371. Dönem) sadece Polatlı’da 2 tane Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunu vardı.Yani şu bölümden alıyorlar bu bölümden almıyorlar diyenlere itibar etmetin.

Herkezin askerliği kendine…

Herkezin ameli nasıl ki kendineyse herkezin askerliğide kendine kimi çok rahat şartlarda yata yata 12 ay maaşını alıp yedek subaylık yaparken kimisi de çok ağır şartlar altında vatanı görevini yerine getirip aldığı her kuruşun hakkını vermekte…

Benim Hikayem

Gelelim benim hikayeme 371. dönem Meslekçi Yedek Subay olarak 5 Mayıs 2018 tarihinde Polatlı Topçu ve Füze Okuluna giriş yaptım.İçeri girer girmez bizden bi önceki dönem Asteğmen arkadaşlar sağolsun bizleri karşılayarak kağıtlardan yerimizi yurdumuzu buldular.Uzun dönemlere nazaran daha az kişiden oluşan bir sıraya girdik ve uygun adım yürüyüşlerimizin ilkini yaparak takribi 300-400 metre yürüdük, botuydu kıyafetiydi vs. verildi.Yalnız şu noktaya değinmek istiyorum botu kıyafeti verirken kimse ayakkabıları suratımıza fırlatmadı.Hatta bizim ile ilgilenen asteğmen arkadaşlar kıyafetlerimizin ve ayakkabılarımızın olup olmadığını bir kaç kezde sordu.Akabinde yatıcağımız yerler gösterildi.Kaldığım koğuşta benimle birlikte 13 kişi vardı.Açıkcası bir şok yaşamıştım, çevremin anlatttıklarına göre 50-60 kişilik koğuşlarda kalmalıydım ama öyle olmadı.Odamda maşallah şampiyonlar ligi gibiydi.2 avukat, 4 mühendis, 1 besyocu, 1 iletişimci, 1 yazılımcı, 2 kimyacı, 1 yazar ve 1 tv spikeri…Konuşacak konu bitmiyordu, sabahlar olmuyordu 🙂

Siz Kralsınız, Siz Yaparsınız, Siz Aslansınız

Çok geçmeden akşam içtiması için toplandık bölüm komutanımız bir yüzbaşıydı.(hemde ne yüzbaşı kendisini isim vermeden saygı ile anıyorum)Hepimize ailelerimizi aramamızı onlara durumumuz hakkında bilgi vermemizi, bizleri merak edeceklerini söyledi, akabinde bizlere birşeyi bir defa söyleceğini ve bizlerden beklentisinin yüksek olduğunu ekledi.Kısa, öz ve gurur okşayıcı bir konuşmanın ardından yüzbaşımız daha ilk günden saygımızı kazanmıştı.

Rüzgar gibi geçti!

İlk hafta yanaşık düzen eğitimleri, kayıt ve evrak işlerimiz ile geçti, 2 ve 3’üncü haftada atış eğitimleri, dersliklerde eğitimler ve sınavlarımızı olduk, son hafta ise bol yürüyüş ve yine evrak işleriyle son buldu.Deyim yerinde ise rüzgar gibi geçti sevgili okur.

Veda

Polatlı’daki günlerim benim için çok keyifliydi.Askerlik hakkındaki şehir efsanelerinin bir çoğunun en azından yedek subaylık için geçerli olmadığını tecrübe ettim.Yoğun geçen 26 günün ardından gözlerimiz dolarak komutanlarımız ile vedalaştık tatmadığımız duyguları tattık.

O günlerden bu günlere aklımda kalan ve gidecek olanlara tavsiyelerim ise şunlar;

-Yanınıza boşu boşuna bi dünya eşya vs. almayın orada sizlere ekstradan külfet olacaklar.İhtiyacınız olan herşeyi devlet sizlere sunuyor.

-Haricen getirebileceğiniz şeyler ise şunlar; ıslak mendil, belki pudra, yara bandı, tırnak makası, iç çamaşırı, çorap.

-İkinci maddede yazanların tamamını kantinden temin edebilirsiniz.

-Kredi kartı yada banka kartı, en az 60-70 tl tutarında bozuk para.(Benim gibi gazlı içecek meşrubat vs. tüketiyorsanız daha fazla bozuk para getirin.)

-Piyade telefonu yanınızda bulunsun, soranlara onu gösterirsiniz.Birde akıllı telefon getirdiyseniz powerbank ve üçlü priz veya (papatya) priz çoklayıcı getirmeyi ihmal etmetin.

-Asteğmen olmuş arkadaşlarla iyi geçinin.

-Kimse ile münakaşaya girmeyin karışınızdaki insanların okumuş aklı başında insanlar olduğunu göz önünde bulundurarak her zaman sorunlarınızı konuşarak çözme taraftarı olun.

-Rahatsızlıklarınızı komutanlarınızı çekinmeden paylaşabilirsiniz emin olun sizleri dinleyip sorunlarınızı çözmek için ellerinden geleni yapacaklardır.

-Dışarıya çıkma fırsatınız olursa Polatlı’yı gezebilirsiniz ufak biryer olsada her ihtiyacınıza cevap verecektir.

-Hırsızlık ve yerdeğiştirme olayları ile ben hiç karşılaşmadım.O yüzden bot kilidi, bok kilidi vs. getirmeyin.

-Orta boy boş bir valiz getirin.(Oradanda satın alabilirsiniz tercih sizin.)

maddeleri aklıma geldikçe güncelliyeceğim.

Not:Maaş diyenler olmuş, 16 Kasım 2018 tarihinde Topçu Atğm.’nin Tazminatsız Maaşı 4.530 TL arkadaşlar.

Esenlikler dilerim soru ve görüşlerinizi sayfanın altından yazabiliriniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.