Geçtiğimiz günlerde karşılaştığım sinsi bir bir Malware WordPress tabanını kullanarak yaptığım internet sitelerime musallat oldu.Şöyle ki menüden herhangi bir kategoriye yada sayfaya tıkladığınızda “Ooo senin mac’e virüs bulaşmış hacı”, “hi sweety …..” tarzı internet sitelerini Pop-Up olarak açmakta sinirleri alt üst etmekteydi.
İlk olarak bende sizin gibi Google beye durumu danıştım.Kendisinin karşıma çıkarttığı çözüm yollarını denedim fakat sonuç alamadım “yok htaccess’i değiştir”, “vay efendim eklentileri kapatarak dene” vs. efendim bu yöntemlerde belki yerine göre faydalı oluyordur ama ben çözüme bu şekilde gitmedim.

Girizgahı teyet geçip çözüme ilerlemek istiyorsanız buradan sonrasını okuyabilirsiniz.

İlk olarak WordPress’i en son sürüme güncelledim; neme lazım tekrar bulaşır diyerekten.

Kilit Nokta⇓

İkinci olarak lüzumsuz, kullanmadığım temaları kaldırdım.Kullanmakta olduğum temanın en güncel versiyonunu FTP üstünden atarak alayının üstüne yaz(Overwrite All) dedim.

Ve son olarak WordPress, FTP ve Cpanel şifrelerimi değiştirdim.

yaklaşık 6 Websayfada aynı işlemi tekrar ettim, hepsi pırıl pırıl oldu.Sizinde wordpress’iniz kendi kendine başka sitelere link veriyor, popup reklamlar açıyorsa güncen çözüm yolu budur uygulayın feraha erin.

Güncelleme

Yukarıdaki çözümü denediğinizde bir süre sonra tekrar aynı sorun ile karşılaşıyorsanız. WordPress’inize, Wordfence eklentisini kurarak malware’i bertaraf edebilirsiniz.

Keyifli günler dilerim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.