‘Ne tehlikesi varmış efendim adam cafeye gelip duvarlaramı baksın 40-50 lira verdik bi internet bağlattık herkesler memnun’ demekle bitmiyor o işler…

Halka açık alanlarda ücretsiz olarak paylaşılan internet bağlantıları bir çok suça ve tehlikeye ev sahipliği yapıyor.Bu gün internet servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz piyasa değeri 100-150 lira olan modem ile dağıttığınız internet, doğru yapılmayan bir konfigürasyon ile kredi kartı ve vb. bilgilerin çalınmasına aracılık ediyor.Bu gün piyasada bulunan Wireshark vb. programlar vasıtası ile ortak ağlar dinlenebiliyor.O yüzden ‘Ustam wifi şifresi ne diye.’ aldığınız şifre başınıza olmuyacak dertler açabilir.

Yukarıda bahsettiklerim son kullanıcı açısından durumun sakıncaları oda ayrı bir yazı konusunu…bunun birde yasadaki adı ile ‘Toplu Kullanım Sağlayanlar’ için derdi tasası var ki o bambaşka bir dünya; dilerseniz şimdi onada değinelim.

İlk olarak

İlgili kanunun tamamını buradan indirebilirsiniz.

İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN‘na bir göz atalım ilgili kanunda Toplu kullanım sağlayıcıların yükümlülükleri şu şekilde belirtiliyor.

  • MADDE 7- (1) Ticarî amaçla toplu kullanım sağlayıcılar, mahallî mülkî amirden izin belgesi almakla yükümlüdür. İzne ilişkin bilgiler otuz gün içinde mahallî mülkî amir tarafından Kuruma bildirilir. Bunların denetimi mahallî mülkî amirler tarafından yapılır. İzin belgesinin verilmesine ve denetime ilişkin esas ve usûller, yönetmelikle düzenlenir.

Burada ticari amaçlı toplu kullanım sağlayıcılara; internet kafeler, cafeler, restoranlar kısacası hizmetini pazarlamak ücretsiz wifi sunan tüm ticaret hanelerin girdiği sonucuna varıyorum farklı bir görüşte olan varsa yazının altında belirtebilir.

  • (2) (Değişik: 6/2/2014-6518/91 md.) Ticari amaçla olup olmadığına bakılmaksızın bütün internet toplu kullanım sağlayıcılar, konusu suç oluşturan içeriklere erişimin engellenmesi ve kullanıma ilişkin erişim kayıtlarının tutulması hususlarında yönetmelikle belirlenen tedbirleri almakla yükümlüdür.

Asıl can alacı konuya ise burada değiniyor.‘Efendi tamam sen internet kafe değilsin ama ücretsiz wifi sunuyorsun ziyaretçilerine o halde bunların loglarını(kayıtlarını) tutmak zorundasın diyor!!! yasa…

  • (3) (Değişik: 6/2/2014-6518/91 md.) Ticari amaçla toplu kullanım sağlayıcılar, ailenin ve çocukların korunması, suçun önlenmesi ve suçluların tespiti kapsamında usul ve esasları yönetmelikte belirlenen tedbirleri almakla yükümlüdür.

İlgili Kanun’un tamamını yukarıdaki linkte paylaştım indirip dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

  • (4) (Ek: 6/2/2014-6518/91 md.) Bu maddede belirtilen yükümlülükleri ihlal eden ticari amaçla toplu kullanım sağlayıcılarına, ihlalin ağırlığına göre yönetmelikle belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde uyarma, bin Türk Lirasından on beş bin Türk Lirasına kadar idari para cezası verme veya üç güne kadar ticari faaliyetlerini durdurma müeyyidelerinden birine karar vermeye mahalli mülki amir yetkilidir.

Ve son olarak ceza kısmına değiniyor.Diyor ki sen ticari amaçla toplu kullanım imkanı sunan sağlayıcı, şayet talep etmem durumunda bana internet erişim kayıtlarını sunamazsan, yönetmelikte belirtilen esaslara göre davranmazsan; uyarma, 1000 TL ile 15.000 TL arasında para cezası ve üç güne kadar ticari faaliyet durdurma cezası yemeye hazırlıklı ol.

Peki bu işlerin yolu yordamı nedir?

Öncelikle ücretsiz olarak wifi hizmeti sunduğunuz yere 5651 Kanununa Uygun Loglamaları Kayıt Altına Alan bir Hotspot noktası kurmanız gerekmekte internette bu tarz hizmetler veren firmalar mevcut ihtiyaçlarınız ölçüsünde bir firewall ve yazılım ile yasal yükümlülükleriniz yerine getirebilir, wifiniz ile işlenen bir suçta fail olmaktan kurtulabilirsiniz.
Daha uygun bir diğer yolu ise internet bağlantısını kalıcı olarak kapatmak, emin olun böylesi hayrınıza olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.