Evlilik arifesi evimize ufak tefek dokunuşlar yapalım diyerek çıktığımız yolda bu seferde salonun bir duvarını boyamaya karar verdik.Su bazlı boya kullanarak yaptığımız boyama işleminin detaylı anlatımı, kullanılan malzemeler ve tecrübeler yazının devamında…

 

Kirli beyaz yada krem rengi olabilir tam olarak renk kodunu bilmediğim için kesin bir değer söyliyemiyeceğim. Bizde en çok ışık alan cepheye DYO’nun Y100 koduna sahip olan siyahın hafif mavi tonuna boyamaya karar verdik.

İhtiyacımız olan şeyler daha önceki dükkan tadilatından aklımda olduğu için pek sıkıntı çekmedim.Tabi birşeyi görmezden gelmiştim orası bir oto servisi burası ise bir gelinin tatlı telaşıydı 🙂

İhtiyaç Duyulan Malzemeler;

  • Büyük Boy Boya Rulosu: Yalnız bunu seçerken ipli olanlardan almanızı tavsiye ederim.İplisi 13 tl yün gibi malzemeden olan dandiği 7 tlydi.(30 Ocak 2018)

  • Leğen:Evet bildiğimiz leğen.Boyayı aldınız farzı misal 5 litre tamamına su karıştırıp kullanırsanız yandı canım keten helva.O yüzden kullanacağınız kadarını bu leğene döker  orada su ile karıştırırsanız almış olduğunuz boyayı uzun yıllar stokta tutabilir lazım olduğunda tekrar gönül rahatlığı ile kullanırsınız aksi halde boyanız çöp olur.

  • Boya Izgarası:Belkide en hayati boya aracı kendisidir.Şöyleki boyayı ruloya yada fırçaya aldınız bunun üzerinde bir kaç kez ileri geri yapmadınız mı o boya oooh yerlere bulaşır duvardan göz yaşı gibi akar özetle bunsuz boya işi can yakar.2-3 tl ye nalburdan temin edebilirsiniz.

  • Kestirme Boya Fırçası:Bununda ne çok ufağını ne çok büyüğünü alın.Kişisel takdirim 4 parmak genişliğinde olanı en efdal olanıdır.Uyduruklarından almazsanız karınıza olur çünkü o tüyler boya yaparken duvara yapışabiliyor.

  • Boya Naylonu:Bu da hayati bir donatı çünkü hiç birimizin süper güçleri yok o boya o rulodan illaha yere damlar…

  • Merdiven:Bizim ev boş olduğu için böyle birşeye ihtiyacımız vardı sizin evinizde tavana kadar rahatlıkla yetişebilmenizi sağlayan bir nesne varsa almayın.Kişisel taktirim her evde en az 2 metrelik bir merdiven bulunmasından yana özellikle boya işinde masa sandalye kirlenebiliyor.Merdiven bu noktada daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır.

  • Islak Mendil(Bonus):Bunu neden yazdın diye sorarsanız.Boya yaparken özellikle köşeler tavan ve pervazlarda çalışırken nemli bir beze veya kullan at ıslak mendile sıkça ihtiyaç duyacaksınız.Unutmayın ki su bazlı boyalar ıslakken çok rahat çıkmakta fakat kuruduğunda can sıkmaktadır.

Ön Hazırlık

Hazırlık aşamasında pervazların üstü, priz ve anahtar çevrelerini maskeleme bandı ile bantlayalım.Sonrasında boya naylonumuzu uygulamaya yapacağımız yere serelim boya kovamız, leğenimiz, rulo ve fırçalarda bu naylonun üstünde durursa extra hijyen sağlayacaktır.

Boyamaya Başlayalım

İlk olarak elimizdeki boyayı ihtiyacımız ölçüsünde kovaya boşaltalım.Boşalttığımız miktarın %15’i kadar suyudu leğene ilave edelim.Su bazlı boya yaparken bu karışımı dikkatli hazırlamakta fayda var.Zeytin yağı kıvamında bir karışım elde ettiyseniz doğru yoldasınız demektir.

Ardından rulomuzu hazırlamış olduğumuz kaba daldırıp ardından boya ızgarasının üzerinde bi kaç tur attıralım.Rolunun vıcık vıcık olmadığına eminsek boyamaya başlayabiliriz.

Ruloyu duvar yüzeyinde dikey hareketler ile aşağı yukarı gezdirelim.Bu işlemi yaparken çok bastırmamaya özen gösterelim aksi halde iz oluşacaktır.Ek olarak Tavana ve duvar köşelerine benim gibi tek cephe boyuyorsanız sıfır girmemeye çalışın elinizden kayması durumunda kendinize extra iş çıkartırsınız.

Bu işlemi duvar yüzeyinin tamamına uyguladıktan sonra kestirme fırçamızı alıp önce boya kovamıza ardından da boya ızgaramızda fazlasını süzüp priz çevreleri, duvar ve tavan diplerine boyayabiliriz.Bu işler için fırçanızın gireceği ufak bir boya kutusu ayarlarsanız çalışma konforunuz artacaktır.

Bu işlemi bitirdikten sonra; 20-30 arası sıcaklığın olduğu bir günde iyi havalandırılan bir ortamda boya yaptı iseniz en az 1 saat, aksi durumlarda ise işi sağlama almak için 2 saat kadar bekleyip aynı döngüyü tekrar ederek duvarınızı boyayabilirsiniz.

Umarım boya yapma konusunda fikir sahibi olmuşsunuzdur.

Keyifli vakit geçirmeniz dileği ile…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.