Android Studio ile Mobil Uygulamalarınıza Çoklu Dil Desteği Ekleyin

Görselli ve videolu anlatımı izleyerek Android Studio'da mobil uygulamalarınıza çoklu dil desteği ekleyin ve daha fazla kullanıcıya ulaşın.

0
606

Bir uygulama yaptığınızı yada kaynak kodlarını satın alıp yayınladığınızı varsayarak bu anlatımı yapıyorum.İşlemlerin görsellerini sayfanın en altında bulabilirsiniz.

Öncelikle benim bu işlemleri yaparken kullandığım Android Studio Versiyonu 3.1 büyük ihtimalle 3.1 üzeri tüm versiyonlarda bu yöntemi kullanabilirsiniz.(Altındada aktif olabilir denemedim bilmiyorum.)

Peki burada anlatılanlar neye yarıyacak? Uygulamanızı indiren kişi şayet sistemde o dil tanımlı ise uygulamanızı kendi dilinde görüntüleyecek.Buda uygulamanız için daha fazla kullanıcı ve daha fazla gelir manasına geliyor.

Dilerseniz başlayalım

Öncelikle uygulamanız içerisine bulunan Res klasörüne oradanda values klasörüne girelim ardından karşımıza çıkan strings.xml dosyasına sağ tıklayalım karşımıza gelen seçenekler arasından Open Translations Editor‘e sol tıklayalım.Açılan ekran Exel dosyası vari bir şey olacak buradanda ufak dünyaya tıklayalım karşımıza bir liste gelecek işte o listeden uygulamaya tanımlanmak istenen dili seçelim.

Bu işlemide gerçekleştirdiğimizde ekranımıza yeni bir sütun eklenecek bu sütunda bulunan tüm alanlara uygulamanın default dilindeki çevirisinin karşılıklarını girelim.Yalnız burada tüm alanlara bir değer vermemiz çok önemli aksi durumda uygulamamızı imzalarken sıkıntı yaşanacaktır.

Keyifli Kodlamalar Dilerim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.