Salondaki duvarımın en azından bir cephesini kaplamayı planlıyorum.Bunun içinse bir kaç alternatif mevcut ilki en maliyetsiz ve zahmetsiz olanı bir kaç top duvar kağıdı alıp duvarı kaplamak, ikincisi patlatma taş olarak bilinen taşlardan alıp meşakatli ve yorucu işlemler sonucunda ki daha önce bunu hiç denememiştim kaplama işlemini yapmak ve son olarak ise pekte yabancı olmadığım maliyet olarak da beni çok yormayacak fakat uğraştıracak olan ahşap ile duvarın kaplanması…

Bu gün anlatacağım ise üçüncü seçenek olan duvarın ahşap ile kaplanması olacak.Hali hazırda bu işi henüz yapmadığım için pinterestteki bir paylaşımdan yola çıkarak kafamdakileri somutlaştırmak istiyorum.

Alet Edevat

İlk olarak bu iş için ihtiyacımız olan alet edevata deyinmek istiyorum.(Alet işler, el övünür.) Pinterestteki arkadaş havalı çivi tabancası kullanmış mevcutta bu alete sahip olmadığım için ben elektrikli vidalama aleti kullanmayı planlıyorum.(Bu işlem montaj esnasında bazen canınızı sıkabilir bu yüzden vidalamada kullanacağınız uçların kaliteli olması ve vidaların da aynı şekilde çok kalitesiz olmamasına dikkat etmenizi öneririm.)

Ağaçlarım eşten dosttan toplama olduğu için ebatlanması gerekicek bunun içinde hali hazırda bunan Maestro Tezgah testeremi kullanıcam.Bunlar haricinde yıldız tornavida, düz tornavida ve elektrik kontrol kaleminizin olması da çalışma konforunuzu arttıracaktır.(Prizleri ve anahtarları duvardan sökebilmek için)

Malzemeler

Duvarı enine boyuna ölçüp basit bir matematik (Genişlik*Yükseklik) ile yapamayan buradan devam edip hesabını yapabilir ne kadar malzeme gideceğini kestirmemiz icap edicek. Benim mevcutta duvarı kaplamak için malzemem var fakat arka plana iskele yapmak için keresteciye uğramam şart. Burada dikkat edilecek önemli husus varsa kurumuş yada kurumaya yüz tutmuş daha az çalışacak ağaç almaya özen göstermek.(Fırınlanmışını alın diyicem ama 🙂 çoook pahalıya gelecektir) bende o yüzden almayı düşünmüyorum.

Bol miktarda beton dübeli ve bu dübellere uygun vida almamız gerekiyor.İskeletin üstüne kaplanıcak ağaçlar için ise mümkün mertebe ince sağlam ve ağaca atmak için yapılan cinste vida almak önemli…Bunların matematiğini duvarınızın ölçülerinden yola çıkarak yapabilirsiniz.

Ben tinerle olabildiğince açılmış koyu renkli ahşap verniği kullanmak istiyorum.Marka olarak Polisanın ürünlerini önerebilirim. Yanlız koyu renk vuracaksanız bol miktarda tiner almanızda fayda var. Ben ahşabın damarlarının görünmesini istediğim için verniği tinerlere açarak öyle vurmayı planlıyorum.

Uygulama

Öncelikle uygulama yapılacak olan yüzeyden varsa prizlerimizi ve anahtarlarımızı sökmemiz gerekiyor.Bunu yapmadan öncede malum bölgenin elektriğini kesmek doğru olacaktır.

Ardından keresteciden aldığımız ağaçlarımızı duvara monta edeceğimiz yerleri belirlememiz gerekicek bu işlemi de yapmadan önce iskelet olacak olan ağaçlarımızı duvarımıza göre ebatlamalıyız. Ardından duvarı delerek dübellerimizi duvara çakmalı ve bu işlemi büyük bir titizlikle yapmalıyız sonrasında iskelet olacak ağaçları duvara birer birer monta edip kaplama işlemine geçebiliriz.

Sanırım işin en keyifli yeri burası olacaktır. Tezgat testeremiz vasıtası ile duvaramıza uygun şekilde ağaçlarımızı dilimliyor ve hazırdaki iskelete ağaçları vidalıyoruz. Bunu yaparken gayri nizami davranmak daha estetik olacaktır diye düşünüyorum.

Duvarımızın kaplama işlemi bittikten sonra klavuz bantla işlemi yaptığımız yerin etrafını dönüyoruz ve vernik atma işlemine başlıyoruz.Verniği atarken camı çerçeveyi açmanız baş dönmesine mide bulantısına ve ön önemlisi zehirlenmenize mani olacaktır.

Son Rötuşlar

Son olarak verniğimiz kuruyunca anahtar ve prizlerin montajını gerçekleştirip kılavuz bantlarımızı söküyoruz.Finalde şuna benzer bir ahşap duvarınızın ve duvarımın olmasını umuyorum.

Not:Uygulamayı bizzat yaptığımda burada görsellerini sizler ile paylaşacağım.

Fotoğrafların Kaynağı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.